Nasze prace
 
listopad/grudzień 2016
Jak z niczego zrobić coś ładnego czyli zabawy śrubkami


Etap 1 POMYSŁ
Po wejściu do klasy uczniom ukazała się sterta – dość spora – różnego rodzaju śrubek, śrubeczek, nakrętek, zawiasów i innego wszelakiego złomu. Większość tego materiału pochodziła z odzysku.
Pierwszym problemem z jakim zmierzyli się uczniowie to „co z tego można zrobić?”. Dzieci brały w ręce, oglądały poszczególne elementy i zaczęła się burza mózgów.
- O mam haczyk! Wiem! To ogon małpy,
- a ja zrobię czołg to będą gąsienice,
- ten zawias to książka może być itd.
I zaczęło się. Pomysł był, no to należało przejść do realizacji. I tu uczniowie zmierzyli się z drugim problem „jak to zrobić, żeby to razem się trzymało”„. Po kilku próbach z klejami uczniowie zaczęli szukać innego sposobu – lutownica niestety była poza ich zasięgiem. I tu wielce przydatny okazał się klej na gorąco. I to było to. Podsumowując: materiał – głównie darmowy (niepotrzebny, walający się po domowych warsztatach), cel – artystyczne dzieło, potrzebne do realizacji – klej na gorąco.


ETAP 2 REALIZACJA
I tak powstały miś – małpka w trakcie realizacji ewaluowała, pieski małe i duże, żyrafy, koty. A także: czołg, sanie - a jak sanie to i Mikołaj, samochód, kontrabasista itd. Książka potrzebowała stolika, a do stolika krzesełka pasowały i rzecz jasna ktoś kto książkę czytać będzie. Nie zabrakło również ludków płci męskiej i żeńskiej.
ETAP 3 EFEKT KOŃCOWY

Uczniowie bawili się wyśmienicie, rozwijała się ich wyobraźnia, twórcze, kreatywne myślenie. Mierzyli się z problemami, stawiali hipotezy i je weryfikowali a następnie wcielali w życie to co wcześniej zaplanowali.