Wizyty
23.04 - 28.04.2017 - Wizyta w Polsce.

Powitanie


Na lotnisku w krakowskich Balicach panował duży ruch. Wszyscy oczekiwaliśmy na przybyłych gości. Byliśmy podekscytowani i nie mogliśmy się już doczekać, aż zobaczymy naszych przyjaciół z Grecji, Włoch i Portugalii. Zastanawialiśmy się: „ jak to będzie?”. W końcu w drzwiach zobaczyliśmy naszych partnerów z zaprzyjaźnionych krajów. Wiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi na nowe wydarzenia i wyzwania. Powitaliśmy ich bardzo serdecznie. Uściskom nie było końca. Wszyscy udaliśmy się do domów, aby zbierać siły na następny dzień.

Pierwszy dzień

Z niecierpliwością czekaliśmy na naszych gości, uczestniczących w programie Erasmus+. Punktualnie o godzinie 9.00 przybyli oni do naszej szkoły. Pani dyrektor bardzo serdecznie powitała wszystkich krótkim przemówieniem. Przyjazne nastawienie, uśmiechy i ciepła atmosfera sprawiła, że poczuliśmy się swobodnie i dobrze. A więc… pełna mobilizacja i chęć do działania! Później podzieliliśmy się na grupy, a nasi goście obserwowali zajęcia i lekcje prowadzone przez różnych nauczycieli. Uczestniczyli także we wspólnych zabawach w klasach i na szkolnym korytarzu. Uczyliśmy dzieci znanych polskich zabaw, a także polskich słów. Graliśmy w ping- ponga, a także w gumę do skakania. Było dużo śmiechu i zabawy. Wymieniliśmy pierwsze uwagi z naszymi partnerami. Trochę byliśmy zaskoczeni i baliśmy się, że nasze umiejętności językowe nie do końca będą wykorzystane. Myliliśmy się. Wkrótce okazało się, że nie jest to aż taki problem. Mowa ciała, gesty, rysunki, a przede wszystkim pomoc Wiktorii, Ani, Kingi i koleżanek znających język angielski. I chociaż bariera językowa istniała cały czas, jednak pozytywne nastawienie obu stron skutecznie pozwalało ją przełamać. I wszechobecny uśmiech na twarzach wszystkich łamał wszelki lód. Nasze obawy topniały. Nadszedł czas na prezentację szkoły, klas, dzieci i nauczycieli. Nasi uczniowie w grupach pokazywali każdy zakątek w szkole. Około godziny 14.30 rozpoczęły się przygotowania do podchodów po Paszkówce. Grupa uczniów z Polski przygotowywała zadania dla grupy z Grecji, Włoch i Portugalii. Po wykonaniu wszystkich zadań i po dwugodzinnym spacerze po okolicy odbyło się wielkie ognisko. Wszyscy smakowaliśmy pysznej kiełbaski. Był czas na zabawę, piosenki, a nawet upletliśmy wianki. Po zakończeniu uczniowie z dziećmi z wymiany udali się do domów.

Zobacz Galerie


Drugi dzień

W ten dzień przed godziną 9-tą spotkaliśmy się w szkole. Odbyło się duże, oficjalne powitanie przybyłych gości. Po obejrzeniu występów uczniów, zaproszeni goście wraz z Wójtem Gminy Panem Bogusławem Antosem zatańczyli nasz narodowy taniec- Polonez. Koordynatorzy szkół partnerskich wymienili się także maskotkami projektu, które mają reprezentować dany kraj w pięciu szkołach. O godzinie 11.00 wyruszyliśmy na wycieczkę do Parku Miniatur i do Warowni w Inwałdzie. To było niezwykłe, gdyż w ciągu kilku godzin odbyliśmy podróż do najpiękniejszych zabytków architektury rozmieszczonych po najodleglejszych zakątkach świata. Mogliśmy tu podziwiać ponad 50 modeli architektonicznych zbudowanych w większości w skali 1:25. Idąc pomysłowo zaprojektowanymi alejkami, które prowadziły do kolejnych państw i cennych zabytków, podziwialiśmy między innymi: Akropol, Coloseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Bazylikę św. Piotra, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinksa, Biały Dom. Następnie uczniowie doskonale bawili się w „Lunaparku”, gdzie każdy mógł wybrać dla siebie odpowiednią rozrywkę. Podziwialiśmy seans w technologii 5 DMAX, szukaliśmy rozrywki na ogromnej zjeżdżalni oraz spróbowaliśmy swoich sił na torze samochodowym. Naszym przyjaciołom spodobała się również karuzela łódź pirata oraz piramida strachu. To jeszcze nie koniec atrakcjom, bo cała grupa udała się do „ Warowni”. Wszyscy mieli tu możliwość obejrzenia spektaklu: "O ostatnim smoku i dzielnym rycerzu Groszku". Zobaczyliśmy zbrojownię, salę tortur, która pokazuje średniowieczne metody wymuszania przyznania się do winy i sposoby wymierzania kary, osadę średniowieczną, a w niej zrekonstruowane chaty: tkacza, szewca, kowala, garncarza i powroźnika. Na sam koniec wyszliśmy na basztę i tarasy widokowe. Zmęczone, ale uśmiechnięte buzie dzieci świadczyły o niezwykle udanej, pełnej wrażeń i emocji wycieczce. Nadszedł czas na wyjazd do Wadowic, gdzie zjedliśmy pyszny, polski obiad w restauracji „ Cud Malina”, a następnie zwiedziliśmy Bazylikę Najświętszej Maryi Panny. Zrobiliśmy mnóstwo pamiątkowych zdjęć. Pogoda sprzyjała, humory dopisywały. Wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Po powrocie do szkoły o godzinie 18.00 czekała na nas szkolna dyskoteka. Wszyscy bawili się doskonale. Dla nauczycieli i rodziców odbyła się uroczysta, integracyjna kolacja, podczas której dzieliliśmy się z nauczycielami z zagranicy pierwszymi wrażeniami i spostrzeżeniami z pobytu w Polsce. To był dzień niezapomnianych wrażeń.

Zobacz Galerie


Trzeci dzień

Już z samego rana zgromadziliśmy się w szkole. Wiedzieliśmy, że ten dzień dostarczy nam wiele niesamowitych emocji. Najpierw braliśmy udział w eksperymentach z gazami i cieczami. Był to bardzo ciekawy pokaz. Mogliśmy obserwować palenie sztucznych ogni pod wodą, wytwarzaliśmy i produkowaliśmy różne gazy, obserwowaliśmy mały wybuch balonika z wodorem, a także nauczyliśmy się różnych, magicznych sztuczek. Następnie przybyli goście zaprezentowali swoje umiejętności. Uczniowie z Włoch naprawiali rowery, Grecy tworzyli litery oraz figury z kolorowej masy solnej, którą sami wykonali, Portugalczycy pokazali prezentację na temat uprawiania roślin w ogródku szkolnym. Potem nasi uczniowie w składzie: Anna Haja, Zuzanna Rzepecka i Filip Baran, którzy są Mistrzami Polski w Karate zaprezentowali technikę walki pochodzącą z tej dziedziny sportu. Po wspólnym obiedzie udaliśmy się na wycieczkę do Wieliczki. Zwiedziliśmy Kaplicę św. Kingi, spróbowaliśmy soli prosto ze ścian oraz zobaczyliśmy różne, solne posągi. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, kupiliśmy upominki, a następnie wróciliśmy do naszych domów. To był wspaniały dzień.

Zobacz Galerie


Czwarty dzień

Ten dzień zapowiadał się bardzo pracowicie. Od samego rana przygotowywaliśmy się do wspólnych warsztatów dla uczniów z klas IV- VI oraz naszych gości. Uczniowie i nauczyciele wykonywali zwierzątka z siana, przy pomocy gorącego kleju robili postacie ze śrubek, a z koszyczków na baterie, szczotek i silniczków 6V wykonywali samoczyszczące szczotki. Wszyscy byli zaskoczeni kreatywnością uczniów i nauczycieli. Następnie nadszedł czas na kolejną wycieczkę. Tym razem wyruszyliśmy do Krakowa. Na początku zwiedziliśmy Muzeum Schindlera. Potem z przewodnikiem przeszliśmy przez Rynek, wysłuchaliśmy hejnału mariackiego, poznaliśmy legendę o smoku wawelskim oraz zatrzymaliśmy się w Sukiennicach w poszukiwaniu pamiątek. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Paszkówki.

Zobacz Galerie


Piąty dzień

To już ostatni dzień w naszej szkole. Z samego rana odbyły się zajęciach z robotyki, podczas których wykonaliśmy roboty, które zaprogramowane rysowały piękne kwiaty. Następnie odbyła się szkolna dyskoteka. Wszyscy się świetnie bawiliśmy. Było dużo, ciekawych zabaw. Zatańczyliśmy też wspólnie Poloneza. Przyszedł czas na konkurencje sportowe, w których musieliśmy wykazać się sprawnością ruchową i zwinnością. Zmierzyliśmy siły w różnych, sportowych dyscyplinach, pamiętając o zasadach fair play. Potem uczniowie z Polski zaprezentowali się w dwóch układach tanecznych, a dziewczynka z Grecji pokazała akrobacje gimnastyczne. Następnie wszyscy zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, aby pożegnać naszych partnerów. Pani dyrektor Barbara Dutka i koordynator projektu pani Marta Wolińska wręczyły prezenty i certyfikaty. Podziękowały za wspólnie spędzone chwile. Wszyscy gromkimi brawami pożegnaliśmy się. Wszystko co dobre, kiedyś się kończy, tak więc nadszedł czas pożegnania. Powoli nasza przygoda i wspólnie spędzony czas z gośćmi z Grecji, Włoch i Portugalii dobiegła końca. Te kilka dni pozwoliło nam przeżyć niezapomniane chwile, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Zobacz Galerie


24.10 - 28.10.2016 - Wizyta we Włoszech.


W dniach 24-28 pazdziernika 2016r odbyła się pierwsza wizyta przedstawicieli szkół partnerskich biorących udział w projekcie Erasmus + „Manual skills in 3.0 web age”. Nauczyciele z Polski, Grecji, Portugalii, Anglii odwiedzili szkołę w Castelcovati, w której przez 4 dni pracowali nad zadaniami projektu, który będzie trwał przez 3 lata. Podczas tego spotkania, spośród prac, które wykonali uczniowie z w/w krajów, zostało wybrane logo projektu. Logo Portugalii będzie reprezentowało nasz projekt.
Omówione zostały zadania projektu, które będą wykonywane przez pierwszy rok. zadania projektu

Pierwsza wymiana uczniowska zostanie zorganizowana w Polsce w dniach od 24-28 kwietnia 2017 roku. Do naszej szkoły przyjedzie następująca ilość uczniów i nauczycieli z poszczególnych krajów:
Grecja:   3 uczniów + 2 nauczycieli
Włochy:   10 uczniów+ 3 nauczycieli
Portugalia:   2 uczniów + 2nauczycieli
    Podczas wizyty w Polsce zostaną wykonane następujące zadania:
  • maskotka projektu
  • przynajmniej jedno zadanie , które będzie zaprezentowane podczas wizyty ( za pomocą video lub w sposób rzeczywisty), fotoksiążka, słownik wielojęzyczny.Zobacz Galerie